TDK Corporation C1005X5R1A225K050BC
C1005X5R1A225K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1A225K050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1A225K050BC.pdf
Availability of C1005X5R1A225K050BC
QUANTITY
C1005X5R1A225K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1A225K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1A225K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1A225K050BC
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1A225K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1A225K050BC Details Description
Related parts for C1005X5R1A225K050BC
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf