TDK Corporation C1005X5R1C153M050BA
C1005X5R1C153M050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1C153M050BA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1C153M050BA.pdf
Availability of C1005X5R1C153M050BA
QUANTITY
C1005X5R1C153M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1C153M050BA
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1C153M050BA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1C153M050BA
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1C153M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1C153M050BA Details Description
Related parts for C1005X5R1C153M050BA
CONV DC/DC 3A 2.5V OUT VERT MNT datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLCK FRONT ADAPTER datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
D4SL-4PDG-D4 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf