TDK Corporation C1005X5R1C224K050BB
C1005X5R1C224K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1C224K050BB
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1C224K050BB.pdf
Availability of C1005X5R1C224K050BB
QUANTITY
C1005X5R1C224K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1C224K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1C224K050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1C224K050BB
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1C224K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1C224K050BB Details Description
Related parts for C1005X5R1C224K050BB
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 32TQFN datasheet.pdf
IC SCSI 18-LINE TERM 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 560MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf
TRANSITION MODULE 168POS DUAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf