TDK Corporation C1005X5R1C333K050BA
C1005X5R1C333K050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1C333K050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1C333K050BA.pdf
Availability of C1005X5R1C333K050BA
QUANTITY
C1005X5R1C333K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1C333K050BA
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1C333K050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1C333K050BA
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1C333K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1C333K050BA Details Description
Related parts for C1005X5R1C333K050BA
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 300 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 1.5KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf