TDK Corporation C1005X5R1E333K050BA
C1005X5R1E333K050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1E333K050BA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1E333K050BA.pdf
Availability of C1005X5R1E333K050BA
QUANTITY
C1005X5R1E333K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1E333K050BA
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1E333K050BA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1E333K050BA
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1E333K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1E333K050BA Details Description
Related parts for C1005X5R1E333K050BA
RES SMD 825 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
IC MUX 4:1 HI-SPEED 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 50A 8HSON datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.96NS 332CSBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 44POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf