TDK Corporation C1005X5R1E474M050BB
C1005X5R1E474M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1E474M050BB
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1E474M050BB.pdf
Availability of C1005X5R1E474M050BB
QUANTITY
C1005X5R1E474M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1E474M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1E474M050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1E474M050BB
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1E474M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1E474M050BB Details Description
Related parts for C1005X5R1E474M050BB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 444 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 54POS .100 datasheet.pdf