TDK Corporation C1005X5R1H472M050BA
C1005X5R1H472M050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1H472M050BA
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1H472M050BA.pdf
Availability of C1005X5R1H472M050BA
QUANTITY
C1005X5R1H472M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1H472M050BA
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1H472M050BA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1H472M050BA
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1H472M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1H472M050BA Details Description
Related parts for C1005X5R1H472M050BA
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMPC datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf