TDK Corporation C1005X5R1H473M050BB
C1005X5R1H473M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1H473M050BB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1H473M050BB.pdf
Availability of C1005X5R1H473M050BB
QUANTITY
C1005X5R1H473M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1H473M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1H473M050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1H473M050BB
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1H473M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1H473M050BB Details Description
Related parts for C1005X5R1H473M050BB
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 8A M80 datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 301VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL PLACEMENT datasheet.pdf
M3 MA NBR40 REMOV TERM datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf