TDK Corporation C1005X5R1V225K050BC
C1005X5R1V225K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1V225K050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1V225K050BC.pdf
Availability of C1005X5R1V225K050BC
QUANTITY
C1005X5R1V225K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1V225K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1V225K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1V225K050BC
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1V225K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1V225K050BC Details Description
Related parts for C1005X5R1V225K050BC
FUSE DIST BLOCK 350A 600V 1POLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf