TDK Corporation C1005X5R1V225K050BC
C1005X5R1V225K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1V225K050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1V225K050BC.pdf
Availability of C1005X5R1V225K050BC
QUANTITY
C1005X5R1V225K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1V225K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1V225K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1V225K050BC
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1V225K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1V225K050BC Details Description
Related parts for C1005X5R1V225K050BC
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD T/H 16POS datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 5POS TIN datasheet.pdf