TDK Corporation C1005X5R1V225M050BC
C1005X5R1V225M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1V225M050BC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1V225M050BC.pdf
Availability of C1005X5R1V225M050BC
QUANTITY
C1005X5R1V225M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1V225M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1V225M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1V225M050BC
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1V225M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1V225M050BC Details Description
Related parts for C1005X5R1V225M050BC
RES 274 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 5S, 220VAC/DC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf