TDK Corporation C1005X6S0G225M050BC
C1005X6S0G225M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S0G225M050BC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S0G225M050BC.pdf
Availability of C1005X6S0G225M050BC
QUANTITY
C1005X6S0G225M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S0G225M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S0G225M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S0G225M050BC
Related LinksC1005X6S0, C1005X6S0G225M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S0G225M050BC Details Description
Related parts for C1005X6S0G225M050BC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
RES 39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 560 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf