TDK Corporation C1005X6S0G684M050BB
C1005X6S0G684M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S0G684M050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S0G684M050BB.pdf
Availability of C1005X6S0G684M050BB
QUANTITY
C1005X6S0G684M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S0G684M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X6S0G684M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S0G684M050BB
Related LinksC1005X6S0, C1005X6S0G684M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S0G684M050BB Details Description
Related parts for C1005X6S0G684M050BB
RES SMD 348 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 7" datasheet.pdf
DSUB 9 M NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
DATA MODULE (4X RJ45) datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC SOT26 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
YEL 3 POS METAL RTN R/L datasheet.pdf