TDK Corporation C1005X6S0J225M050BC
C1005X6S0J225M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S0J225M050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S0J225M050BC.pdf
Availability of C1005X6S0J225M050BC
QUANTITY
C1005X6S0J225M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S0J225M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S0J225M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S0J225M050BC
Related LinksC1005X6S0, C1005X6S0J225M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S0J225M050BC Details Description
Related parts for C1005X6S0J225M050BC
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.3W MONO D 36UCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf