TDK Corporation C1005X6S0J225M050BC
C1005X6S0J225M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S0J225M050BC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S0J225M050BC.pdf
Availability of C1005X6S0J225M050BC
QUANTITY
C1005X6S0J225M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S0J225M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S0J225M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S0J225M050BC
Related LinksC1005X6S0, C1005X6S0J225M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S0J225M050BC Details Description
Related parts for C1005X6S0J225M050BC
FLOOR FINISH ULTRA LUSTRE 1 GAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 8MM datasheet.pdf
IC CAP-TO-DGTL CONV PROG 32LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf