TDK Corporation C1005X6S0J684M050BC
C1005X6S0J684M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S0J684M050BC
Brief Description
CAP CER 0.68UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S0J684M050BC.pdf
Availability of C1005X6S0J684M050BC
QUANTITY
C1005X6S0J684M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S0J684M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S0J684M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S0J684M050BC
Related LinksC1005X6S0, C1005X6S0J684M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S0J684M050BC Details Description
Related parts for C1005X6S0J684M050BC
BRD SPT HING LOCK SNAP LOCK 12MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES .02 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf