TDK Corporation C1005X6S1H103K050BB
C1005X6S1H103K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1H103K050BB
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1H103K050BB.pdf
Availability of C1005X6S1H103K050BB
QUANTITY
C1005X6S1H103K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1H103K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1H103K050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1H103K050BB
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1H103K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1H103K050BB Details Description
Related parts for C1005X6S1H103K050BB
PROBE PIN TIP W/BANANA JACK RED datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.64K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf