TDK Corporation C1005X6S1H223M050BB
C1005X6S1H223M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1H223M050BB
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1H223M050BB.pdf
Availability of C1005X6S1H223M050BB
QUANTITY
C1005X6S1H223M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1H223M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1H223M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1H223M050BB
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1H223M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1H223M050BB Details Description
Related parts for C1005X6S1H223M050BB
RES 5.6K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf