TDK Corporation C1005X6S1H473M050BB
C1005X6S1H473M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1H473M050BB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1H473M050BB.pdf
Availability of C1005X6S1H473M050BB
QUANTITY
C1005X6S1H473M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1H473M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1H473M050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1H473M050BB
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1H473M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1H473M050BB Details Description
Related parts for C1005X6S1H473M050BB
IC ADC LP 12-BIT SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 111 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 4NS 128TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER HEAD SNAP ACT SPDT datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 3.8" TTL/I2C datasheet.pdf