TDK Corporation C1005X6S1V104K050BB
C1005X6S1V104K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1V104K050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 35V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1V104K050BB.pdf
Availability of C1005X6S1V104K050BB
QUANTITY
C1005X6S1V104K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1V104K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1V104K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1V104K050BB
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1V104K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1V104K050BB Details Description
Related parts for C1005X6S1V104K050BB
IC OPAMP DIFF 60KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 5OUT 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 34POS 30U" AU VERT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 15NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 12POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf