TDK Corporation C1005X6S1V104M050BB
C1005X6S1V104M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1V104M050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 35V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1V104M050BB.pdf
Availability of C1005X6S1V104M050BB
QUANTITY
C1005X6S1V104M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1V104M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1V104M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1V104M050BB
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1V104M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1V104M050BB Details Description
Related parts for C1005X6S1V104M050BB
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC BUFF/CONVERTER HEX 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf