TDK Corporation C1005X7R1A104K050BB
C1005X7R1A104K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1A104K050BB
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1A104K050BB.pdf
Availability of C1005X7R1A104K050BB
QUANTITY
C1005X7R1A104K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1A104K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1A104K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1A104K050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1A104K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1A104K050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1A104K050BB
AMP TBC RECP ASSY 200 PS 4 RW datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 7POS 15AU datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 36POS datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-100' YLLW/GREEN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
96-Bit, 220 MHz True-Color Video RAM-DAC IC datasheet.pdf