TDK Corporation C1005X7R1C473K050BC
C1005X7R1C473K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1C473K050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1C473K050BC.pdf
Availability of C1005X7R1C473K050BC
QUANTITY
C1005X7R1C473K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1C473K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1C473K050BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1C473K050BC
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1C473K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1C473K050BC Details Description
Related parts for C1005X7R1C473K050BC
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR10B/AE10M/ASR10B datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS SMD datasheet.pdf
BNC CLAMP PLUG BELDEN 89292 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf