TDK Corporation C1005X7R1C473K050BC
C1005X7R1C473K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1C473K050BC
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1C473K050BC.pdf
Availability of C1005X7R1C473K050BC
QUANTITY
C1005X7R1C473K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1C473K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1C473K050BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1C473K050BC
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1C473K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1C473K050BC Details Description
Related parts for C1005X7R1C473K050BC
SOCKET PCB FOR FLAT NC2D-JP datasheet.pdf
ACCESSORY PLUG FRAME BLACK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 5.6K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 65MA TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf