TDK Corporation C1005X7R1E103K050BB
C1005X7R1E103K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1E103K050BB
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1E103K050BB.pdf
Availability of C1005X7R1E103K050BB
QUANTITY
C1005X7R1E103K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1E103K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1E103K050BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1E103K050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1E103K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1E103K050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1E103K050BB
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
ECONOSEAL J-MRK-2 HSG ASY 3P datasheet.pdf
NYLON MONO 1/8" BLACK 225' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH KIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 25A 125V datasheet.pdf