TDK Corporation C1005X7R1E154K050BB
C1005X7R1E154K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1E154K050BB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1E154K050BB.pdf
Availability of C1005X7R1E154K050BB
QUANTITY
C1005X7R1E154K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1E154K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1E154K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1E154K050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1E154K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1E154K050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1E154K050BB
JUMPER-H1501TR/A3048S/X 12" datasheet.pdf
RES 820 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 250V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
OSC VCXO 10.025MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 20A SOT227 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf