TDK Corporation C1005X7R1E154M050BB
C1005X7R1E154M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1E154M050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1E154M050BB.pdf
Availability of C1005X7R1E154M050BB
QUANTITY
C1005X7R1E154M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1E154M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1E154M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1E154M050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1E154M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1E154M050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1E154M050BB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 24PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
INCH THREADED KNURLED CAP NUT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS LVTTL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO214AC datasheet.pdf