TDK Corporation C1005X7R1E223K/50
C1005X7R1E223K/50 picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1E223K/50
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1E223K/50.pdf
Availability of C1005X7R1E223K/50
QUANTITY
C1005X7R1E223K/50 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1E223K/50
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1E223K/50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1E223K/50
Related LinksC1005X7R, C1005X7R1E223K/50 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1E223K/50 Details Description
Related parts for C1005X7R1E223K/50
CONN CARD EXTEND 26POS .050" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC PROG TERM SCSI 27LINE 80-LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 212BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf