TDK Corporation C1005X7R1E224K050BB
C1005X7R1E224K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1E224K050BB
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1E224K050BB.pdf
Availability of C1005X7R1E224K050BB
QUANTITY
C1005X7R1E224K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1E224K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1E224K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1E224K050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1E224K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1E224K050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1E224K050BB
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
BP LATCH FRAME LF datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 25A 400VAC 250VDC datasheet.pdf