TDK Corporation C1005X7R1V104M050BB
C1005X7R1V104M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1V104M050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 35V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1V104M050BB.pdf
Availability of C1005X7R1V104M050BB
QUANTITY
C1005X7R1V104M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1V104M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1V104M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1V104M050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1V104M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1V104M050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1V104M050BB
CONV DC/DC ISOL SNGL 5V OUT 20W datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 280W PLUS247 datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT SKT M12 datasheet.pdf
CONN FPC 80POS 0.50MM PITCH SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf