TDK Corporation C1005X7S1A155M050BC
C1005X7S1A155M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7S1A155M050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 10V X7S 0402
Datasheet Download
C1005X7S1A155M050BC.pdf
Availability of C1005X7S1A155M050BC
QUANTITY
C1005X7S1A155M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7S1A155M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X7S1A155M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7S1A155M050BC
Related LinksC1005X7S1, C1005X7S1A155M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7S1A155M050BC Details Description
Related parts for C1005X7S1A155M050BC
CONN HSG PLUG 2POS 7.50MM BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT W/BARBS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 8.20K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 10V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 90V POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf