TDK Corporation C1005X7S2A103K050BB
C1005X7S2A103K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7S2A103K050BB
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7S 0402
Datasheet Download
C1005X7S2A103K050BB.pdf
Availability of C1005X7S2A103K050BB
QUANTITY
C1005X7S2A103K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7S2A103K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7S2A103K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCompact, High-Capacitance Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Mid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7S2A103K050BB
Related LinksC1005X7S2, C1005X7S2A103K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7S2A103K050BB Details Description
Related parts for C1005X7S2A103K050BB
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 96BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE +15.0PSI datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A NON-INV 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
6 PCS TT2RX ROHS R datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
OSC XO 5.00MHZ CMOS SMD datasheet.pdf