TDK Corporation C1005X7S2A472K050BB
C1005X7S2A472K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7S2A472K050BB
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7S 0402
Datasheet Download
C1005X7S2A472K050BB.pdf
Availability of C1005X7S2A472K050BB
QUANTITY
C1005X7S2A472K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7S2A472K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7S2A472K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductMid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7S2A472K050BB
Related LinksC1005X7S2, C1005X7S2A472K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7S2A472K050BB Details Description
Related parts for C1005X7S2A472K050BB
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CABLE USB EMBD UART 5V .1"HDR datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf