TDK Corporation C1005X8R1C333M050BB
C1005X8R1C333M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X8R1C333M050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X8R 0402
Datasheet Download
C1005X8R1C333M050BB.pdf
Availability of C1005X8R1C333M050BB
QUANTITY
C1005X8R1C333M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X8R1C333M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X8R1C333M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X8R1C333M050BB
Related LinksC1005X8R1, C1005X8R1C333M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X8R1C333M050BB Details Description
Related parts for C1005X8R1C333M050BB
CONN HEADER VERT .100 80POS 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC CODEC AC 97 W/SRC 48LQFP datasheet.pdf
IC XDCP 16-TAP 10K CMOS 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf