TDK Corporation C1005Y5V1A224Z
C1005Y5V1A224Z picture photo
Mfg. Part Number
C1005Y5V1A224Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V Y5V 0402
Datasheet Download
C1005Y5V1A224Z.pdf
Availability of C1005Y5V1A224Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1005Y5V1A224Z Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005Y5V1A224Z
Internal Part NumberEIS-C1005Y5V1A224Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005Y5V1A224Z
Related LinksC1005Y5, C1005Y5V1A224Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005Y5V1A224Z Details Description
Related parts for C1005Y5V1A224Z
IC AMP VIDEO MUX 2:1 16-SOIC datasheet.pdf
MODULE DATA-ACQUISITION 20-CH datasheet.pdf
CAMERA ENCLOSURE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.7A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY 8A DPAK datasheet.pdf