TDK Corporation C1005Y5V1A474Z
C1005Y5V1A474Z picture photo
Mfg. Part Number
C1005Y5V1A474Z
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0402
Datasheet Download
C1005Y5V1A474Z.pdf
Availability of C1005Y5V1A474Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1005Y5V1A474Z Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005Y5V1A474Z
Internal Part NumberEIS-C1005Y5V1A474Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005Y5V1A474Z
Related LinksC1005Y5, C1005Y5V1A474Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005Y5V1A474Z Details Description
Related parts for C1005Y5V1A474Z
FUSE BOARD MNT 150MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 450 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LINEAR DUAL 20-TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 8V 2.0A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 23POS 1MM PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 30V datasheet.pdf