TDK Corporation C1005Y5V1E224Z
C1005Y5V1E224Z picture photo
Mfg. Part Number
C1005Y5V1E224Z
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0402
Datasheet Download
C1005Y5V1E224Z.pdf
Availability of C1005Y5V1E224Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1005Y5V1E224Z Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005Y5V1E224Z
Internal Part NumberEIS-C1005Y5V1E224Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Y5V 15/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005Y5V1E224Z
Related LinksC1005Y5, C1005Y5V1E224Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005Y5V1E224Z Details Description
Related parts for C1005Y5V1E224Z
IC TEMP SENSOR/DC FAN CTLR 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf