American Electrical, Inc. C10A2P-GFI
C10A2P-GFI picture photo
Mfg. Part Number
C10A2P-GFI
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC
Datasheet Download
C10A2P-GFI.pdf
Availability of C10A2P-GFI
QUANTITY
C10A2P-GFI Order Process
Ship out your order
Specifications of C10A2P-GFI
Internal Part NumberEIS-C10A2P-GFI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIN Rail Mounted Circuit Breakers
Video FileAmerican Electrical UL & CSA Approved Fuse Holders and Circuit Breakers
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series-
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C10A2P-GFI
Related LinksC10A2, C10A2P-GFI Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
C10A2P-GFI Details Description
Related parts for C10A2P-GFI
CONN HEADER 18POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DBLR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf