KEMET C1206C100D1GACTU
C1206C100D1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C100D1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C100D1GACTU.pdf
Availability of C1206C100D1GACTU
QUANTITY
C1206C100D1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C100D1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C100D1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C100D1GACTU
Related LinksC1206C10, C1206C100D1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C100D1GACTU Details Description
Related parts for C1206C100D1GACTU
CONN PLUG 12POS CABLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.2A TO3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf