KEMET C1206C100JCGACTU
C1206C100JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C100JCGACTU
Brief Description
CAP CER 10PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C100JCGACTU.pdf
Availability of C1206C100JCGACTU
QUANTITY
C1206C100JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C100JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C100JCGACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C100JCGACTU
Related LinksC1206C10, C1206C100JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C100JCGACTU Details Description
Related parts for C1206C100JCGACTU
TRANS NPN 300V 0.1A ATV datasheet.pdf