KEMET C1206C101G1GACTU
C1206C101G1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C101G1GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C101G1GACTU.pdf
Availability of C1206C101G1GACTU
QUANTITY
C1206C101G1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C101G1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C101G1GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C101G1GACTU
Related LinksC1206C10, C1206C101G1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C101G1GACTU Details Description
Related parts for C1206C101G1GACTU
IC ADC 12BIT DUAL 40MSPS 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
OVERMOLD AUTO RESET THERMOSTATS datasheet.pdf
MULTI-CORE CABLE W/MIL CONN datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
0.64III 24POS. PLUG ASSY (ERGONO datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf