KEMET C1206C101JCGACTU
C1206C101JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C101JCGACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C101JCGACTU.pdf
Availability of C1206C101JCGACTU
QUANTITY
C1206C101JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C101JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C101JCGACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C101JCGACTU
Related LinksC1206C10, C1206C101JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C101JCGACTU Details Description
Related parts for C1206C101JCGACTU
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 1A SOD57 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
EVAL BOARD GAN ZVS CLASS D AMP datasheet.pdf
CRYSTAL 4.0960 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf