KEMET C1206C101K4GACTU
C1206C101K4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C101K4GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 16V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C101K4GACTU.pdf
Availability of C1206C101K4GACTU
QUANTITY
C1206C101K4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C101K4GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C101K4GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C101K4GACTU
Related LinksC1206C10, C1206C101K4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C101K4GACTU Details Description
Related parts for C1206C101K4GACTU
MOSFET N-CH 30V 7.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 6SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 100' datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf