KEMET C1206C101KGRACTU
C1206C101KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C101KGRACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
C1206C101KGRACTU.pdf
Availability of C1206C101KGRACTU
QUANTITY
C1206C101KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C101KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C101KGRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C101KGRACTU
Related LinksC1206C10, C1206C101KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C101KGRACTU Details Description
Related parts for C1206C101KGRACTU
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
POST BIND STRIP 2"L GL EPOXY datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC LNA/MIXER CELL/PCS 28TQFN datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf