KEMET C1206C102F2GACTU
C1206C102F2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C102F2GACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C102F2GACTU.pdf
Availability of C1206C102F2GACTU
QUANTITY
C1206C102F2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C102F2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C102F2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C102F2GACTU
Related LinksC1206C10, C1206C102F2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C102F2GACTU Details Description
Related parts for C1206C102F2GACTU
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 11CKT datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 5X12 GR SN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf