KEMET C1206C102K4RACTU
C1206C102K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C102K4RACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C102K4RACTU.pdf
Availability of C1206C102K4RACTU
QUANTITY
C1206C102K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C102K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C102K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C102K4RACTU
Related LinksC1206C10, C1206C102K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C102K4RACTU Details Description
Related parts for C1206C102K4RACTU
RES SMD 31.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR 1600V WC-500 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
MALE IDT PRESS W/TOOLING datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 0804 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 44POS datasheet.pdf