KEMET C1206C103KARACTU
C1206C103KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C103KARACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C103KARACTU.pdf
Availability of C1206C103KARACTU
QUANTITY
C1206C103KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C103KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C103KARACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C103KARACTU
Related LinksC1206C10, C1206C103KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C103KARACTU Details Description
Related parts for C1206C103KARACTU
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE1510-3-0920A-150MQD-150FQD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SOIC TO 22SOWIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf