KEMET C1206C110C5GACTU
C1206C110C5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C110C5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C110C5GACTU.pdf
Availability of C1206C110C5GACTU
QUANTITY
C1206C110C5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C110C5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C110C5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C110C5GACTU
Related LinksC1206C11, C1206C110C5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C110C5GACTU Details Description
Related parts for C1206C110C5GACTU
CONN SOCKET SIP 30POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300K OHM 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 10% 50V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
8MM PRMNT CHRM HYPR GRN 24VDC datasheet.pdf