KEMET C1206C124M3RACTU
C1206C124M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C124M3RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.12UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C124M3RACTU.pdf
Availability of C1206C124M3RACTU
QUANTITY
C1206C124M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C124M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C124M3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C124M3RACTU
Related LinksC1206C12, C1206C124M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C124M3RACTU Details Description
Related parts for C1206C124M3RACTU
FIXED IND 27UH 80MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1.4MM datasheet.pdf