KEMET C1206C132G5GACTU
C1206C132G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C132G5GACTU
Brief Description
CAP CER 1300PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C132G5GACTU.pdf
Availability of C1206C132G5GACTU
QUANTITY
C1206C132G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C132G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C132G5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C132G5GACTU
Related LinksC1206C13, C1206C132G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C132G5GACTU Details Description
Related parts for C1206C132G5GACTU
RES CHAS MNT 12K OHM 5% 12W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V datasheet.pdf
SERVO DRV 100V 1PH 400W ML2 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf